Reumatologia/Ortopedia • Dodane 30.09.2020
Kwas hialuronowy jest jedną ze składowych odżywczych skóry oraz mazi stawowej. Występuje naturalnie w stawach, jest substancją lepką i potrafiącą wiązać wodę.
Kwas hialuronowy jedynie spowalnia procesy degeneracyjne, np. w przypadku zmian zwyrodnieniowych.
Wiskosuplementacja to iniekcja do wnętrza stawu preparatu kwasu hialuronowego w celu poprawy właściwości płynu stawowego.
Kwas hialuronowy chroni chrząstkę przed nadmiernym obciążeniem oraz tarciem. Pośrednio zapewnia również odpowiednie nawodnienie chrząstki oraz stymuluje struktury stawowe do samoistnej produkcji czynników ochronnych.
Tak – działa przeciwbólowo, zmniejszając ilość substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów bólowych.
Na rynku dostępnych jest już kilkadziesiąt preparatów kwasu hialuronowego, które różnią się między sobą wieloma parametrami:
Wiskosuplementację kwasem hialuronowym stosuje się najczęściej w stawach kolanowych. Kwas hialuronowy można zastosować w wielu różnych stawach, np. drobnych stawach rąk, nadgarstku, skokowym, stawie skroniowo-żuchwowym, a także w biodrowym i ramiennym.
Wstrzyknięcia dostawowe wykonuje się najczęściej z dojścia nadrzepkowego lub przedniego. Iniekcje mogą być wykonane pod kontrolą USG. Właściwa technika podania preparatu zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zaleca się wykonanie 1–5 podań w odstępach tygodniowych. Liczba iniekcji zależy od produktu, który zastosujemy, i jego właściwości. Większość produktów stosowanych w pojedynczej iniekcji (one-shot) oraz niektóre produkty stosowane w trzech podaniach zawierają usieciowany kwas hialuronowy. Umożliwia to dłuższe utrzymywanie się kwasu hialuronowego w jamie stawowej oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku preparatów typu one-shot pojedyncze podanie wystarcza nawet na 6–12 miesięcy.
Efekty zauważane są zwykle po ok. 7–10 dniach. Wyraźne działanie może pojawić się po ok. 4 tygodniach
Spośród tych najczęściej występujących mogą pojawić się np. ból i niewielki stan zapalny w miejscu iniekcji. Ustępuje on zazwyczaj samoistnie po 1–3 dniach. Jeśli pojawi się ból, w jego zniesieniu pomagają zimne okłady stosowane na miejsce iniekcji, leki przeciwbólowe i oszczędzanie kończyny przez 1–2 dni.
Najczęstszymi wskazaniami do jego zastosowania dostawowego są zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej i pourazowe uszkodzenia chrząstki.
Niestety, nie są one finansowane przez NFZ.
Do iniekcji kwasu hialuronowego kwalifikuje lekarz. Przeciwwskazania do wykonania iniekcji do stawu obejmują: